این گروه ارکیده شامل چندین صد جنس مختلف و هزاران گونه است، اما اکثر مردم از طریق تیره فالانوپسیس با ارکیده ها آشنا می شوند، که مخصوصاً ارکیده های خوبی برای مبتدیان است. این گیاهان دارای برگهای ضخیم و خانه های خمیده پر از شکوفه گل هستند.

گل ارکیده فالانوپسیس گیاهان ارزنده ای هستند. آنها پرتوقع نیستند و در شرایط مناسب ماه ها گل هایی دیدنی را به نمایش می گذارند.

دسترسی سریع

این گروه ارکیده شامل چندین صد جنس مختلف و هزاران گونه است، اما اکثر مردم از طریق تیره فالانوپسیس با ارکیده ها آشنا می شوند، که مخصوصاً ارکیده های خوبی برای مبتدیان است. این گیاهان دارای برگهای ضخیم و خانه های خمیده پر از شکوفه گل هستند.

ارکیده های فالانوپسیس گیاهان ارزنده ای هستند. آنها پرتوقع نیستند و در شرایط مناسب ماه ها گل هایی دیدنی را به نمایش می گذارند.

نام گیاه شناسی Phalaenopsis spp.
نام رایج ارکیده فالانوپسیس، ارکیده شب پره
نوع گیاه گیاه چند ساله گلده علفی
اندازه گیاه 20 تا 90 سانتی متر بسته به نژاد گیاه
نور لازم سایه روشن
نوع خاک تراشه چوب و پوسته درختان مرطوب
pH خاک کمی اسیدی
زمان گلدهی بهار و تابستان؛ در داخل خانه ، به صورت فصلی گل میدهد
رنگ گل سفید، صورتی، ارغوانی، زرد
زادگاه جنوب شرقی آسیا تا فیلیپین، گینه نو و شمال استرالیا

راهنمای پرورش و نگهداری گل ارکیده فالانوپسیس

ارکیده های فالانوپسیس را می توان در فضای باز و در شرایط گرم و مرطوب اما نه باتلاقی، در مکانی سایه دار اما روشن (بدون آفتاب مستقیم) پرورش داد. بیشتر اوقات، این گیاهان به عنوان گیاهان گلدان داخلی پرورش می یابند، جایی که رشد موفقیت آمیز به معنای یافتن تعادل مناسب بین رطوبت، دما، نور و جریان هوا است. گلهای ماندگار آنها روی شاخه های قوسی رشد می کنند و به طور متوالی باز می شوند. هر شاخه گل می تواند بیش از 20 گل داشته باشد و گلهای منفرد می توانند هفته ها دوام داشته باشند.

نور لازم برای گیاه ارکیده فالانوپسیس

برای فالانوپسیس نور خوبی لازم است اما آنها نمی توانند هیچگونه تابش مستقیم نور خورشید را تحمل کنند، در غیر این صورت برگ ها می سوزند. گیاه را هر از گاهی بچرخانید تا رشد هر طرف برابر باشد. ارکیده فالانوپسیس می تواند نور کم را تحمل کند و در یک پنجره شرقی یا در معرض سایه قرار گرفتن در جنوب یا غرب رشد می کند. همچنین، آنها زیر لامپ های رشد که در فاصله یک 30 سانتی از گیاه قرار می گیرند، عملکرد خوبی دارند. یک گیاه خوب رشد کرده دارای برگهای سبز تیره در بالا و رگه هایی از قرمز یا شرابی در زیر آن است.

خاک مناسب برای ارکیده فالانوپسیس

در شرایط بومی، ارکیده های فالانوپسیس روی درختان به صورت اپیفیت ( نوعی گیاه که نیاز به میزبان دارد ) رشد می کنند. آنها به جای خاک معمولی، به موادی احتیاج دارند که زندگی بر روی درخت میزبان تقلید می کند ، مانند پوست درخت درخت صنوبر، تراشه های پوست چوب قرمز، یا تراشه های پوست کاج مونتری. بیشتر ترکیب های پوست درختان مناسب هستند. همچنین اطمینان حاصل کنید که مقداری پرلیت، خزه اسپاگنوم، زغال چوب یا پوسته نارگیل برای کمک به احتباس آب در ترکیب مخلوط شده است. همچنین می توانید یک خاک ارکیده اماده خریداری کنید که مخصوص ارکیده ساخته شده است. جدا از انتخاب خاک مناسب، اطمینان حاصل کنید که گردش هوا برای سیستم ریشه زایی زیاد است. اپیفیت ها به نسیم و باد عادت کرده و بدون آن کار زندگی نخواهند داشت.

آبدهی ارکیده فالانوپسیس

ارکیده فالانوپسیس  یک ارکیده یکپارچه است، به این معنی که از یک ساقه منفرد رشد می کند. این گیاهان پیاز های بزرگ ذخیره آب که در ارکیده های سمپادیال وجود دارد، را ندارد، اگرچه برگهای آن می تواند مقداری آب ذخیره کند. بنابراین ، این گیاه تحمل کمتری نسبت به خشکسالی دارد.

در طول فصل رشد، گیاه را هفتگی آبیاری کنید یا هر زمان که ریشه های آن در به رنگ سفید نقره ای درآمدند. صبح آنها را آبیاری کنید و سعی کنید محیط گلدان کمی مرطوب باشد. در طول فصل گلدهی، می توانید آب را به هرچند هفته یکبار کاهش دهید. هرگز نباید اجازه داده شود که آب در اطراف ساقه گیاه جمع شود. این باعث پوسیدگی برگ های جدید می شود و گیاه می میرد.

دما و رطوبت مناسب برای ارکیده فالانوپسیس

گل ارکیده فالانوپسیس از گیاهان خانگی گرما دوست محسوب می شود. در طول رشد فعال، آنها دمای بین 23 تا 29 درجه را دوست دارند، اما می توانند با دمای طبیعی خانه 15 تا 20 درجه سازگار شوند. هرچه دما بیشتر باشد، نیاز گیاه به رطوبت بیشتر است. مانند همه ارکیده ها، هرچه رطوبت و دما بیشتر باشد، برای جلوگیری از پوسیدگی، قارچ ها و بیماری ها، به جریان هوای متلاطم بیشتر نیاز دارد. بسیاری از تولیدکنندگان موفق ارکیده، یک پنکه سقفی یا یک فن ثابت را به طور مداوم در اتاق هایی که ارکیده می کارند، نگه می دارند.

این گیاهان همچنین یک تقابل خوب بین دمای شب و روز را دوست دارند. برای القای سنبله گل، گیاه به چند شب خنک تر، تا 10 درجه نیاز دارد. گیاهان بدون این کنتراست دمایی شکوفا نخواهند شد.

کود مناسب برای ارکیده فالانوپسیس

در طول فصل رشد، هر هفته با کود ارکیده ضعیف کود دهید (همانطور که تولیدکنندگان می گویند “هفتگی اما کم”). کود را ماهیانه یک بار در زمستان و در فصل گلدهی قطع کنید. برخی از تولیدکنندگان دوست دارند در شهریور یا مهر ماه به کود گلدهی بدهند تا گلدهی گیاه را تحریک کنند.

تعویض خاک و گلدان

ارکیده فالانوپسیس را می توان در اکثر گلدان ها پرورش داد. بعد از اتمام گلدهی، ارکیده خود را در بهار مجدداً خاک راه تعویض کنید. ارکیده فالانوپسیس بالغ اغلب قبل از اینکه به تعویض گلدان احتیاج پیدا کند، می تواند دو سال یا بیشتر ادامه زندگی داشته باشند.

آنها همچنین می توانند در سبدهای آویز پرورش داده شوند و یا در محیطی از نوع گلخانه بر روی سطوح کاشته شوند. مانند تمام اپیفیت ها (ارکیده ها (آنهایی که روی سطح رشد می کنند)) باید آنها را در ظروف زهکشی شده کاشت.

تکثیر

گل ارکیده توسط بذر تکثیر می شود، اما این فرآیند می تواند زمانبر باشد. به طور دوره ای، این گیاه به طور طبیعی ارکیده “کودک” تولید می کند که به عنوان کیکی (keiki) شناخته می شود. اینها کپی های یکسانی از والدین هستند و به طور معمول در سنبله گل قدیمی یا جدید ظاهر می شوند. بعد از حدود یک سالگی کیکی، می توانید آن را از گیاه اصلی حذف کرده و گلدان مخصوص خودش را به آن بدهید. کیکی بعد از دو یا سه برگ و ریشه های خودش (طول حدود 7 سانتی متر) آماده است.

انواع گیاه ارکیده فالانوپسیس

حدود 60 گونه واقعی از گل ارکیده فالانوپسیس وجود دارد. این گیاهان به طور گسترده ترکیب شده اند و هزاران هیبرید وجود دارد، از گل ارکیده فالانوپسیس هیبریدی سفید کلاسیک گرفته تا مینیاتورهایی مانند جواهر با لکه هایی از رنگ صورتی زرد و صورتی. هیبریدهای جدید به طور مداوم تولید می شوند.

آفات و بیماری های گیاه ارکیده فالانوپسیس

ارکیده های فالانوپسیس هیچ مشکلی با حشرات و بیماری ها ندارند، اما شته، شپشک آردی، حلزون ها از جمله آفات حشرات هستند که گهگاه اتفاق می افتند. گیاهان همچنین می توانند در معرض پوسیدگی ریشه یا ساقه قرار بگیرند، که معمولاً به دلیل مرطوب بودن محیط رشد رخ می دهد. ارکیده ها می توانند خشک شدن جوانه ها را تجربه کنند – شرایطی که جوانه های گل بدون شکوفا شدن می ریزند. این می تواند ناشی از تغییرات ناگهانی دما، رطوبت خاک، رطوبت هوا یا کود باشد.

آلبوم تصاویر