اچوریا (Echeveria) یکی از محبوب ترین انواع ساکولنت ها است و اغلب در باغ های ساکولنت، چیدمان های گل، تراریوم ها، آثار هنری و حتی کیک های عروسی!!! به نمایش در می آید. شکل منحصر به فرد و برگهای گوشتی آنها و تنوع رنگی بالای آنها شباهت چشمگیری به گلها دارد که باعث می شود تا بتوانید استفاده از آن ها در تزئینات را آسان کند. ظاهر منحصر به فرد و نیازهای کم نگهداری آنها باعث شده است که اچوریا بسیار محبوب شود.

دسترسی سریع

اچوریا (Echeveria) یکی از محبوب ترین انواع ساکولنت ها است و اغلب در باغ های ساکولنت، چیدمان های گل، تراریوم ها، آثار هنری و حتی کیک های عروسی!!! به نمایش در می آید. شکل منحصر به فرد و برگهای گوشتی آنها و تنوع رنگی بالای آنها شباهت چشمگیری به گلها دارد که باعث می شود تا بتوانید استفاده از آن ها در تزئینات را آسان کند. ظاهر منحصر به فرد و نیازهای کم نگهداری آنها باعث شده است که اچوریا بسیار محبوب شود.

نام گیاه شناسی Echeveria
نام رایج اچوریا
نوع گیاه ساکولنت
اندازه گیاه نسبت به هر گونه مختلف است
نور لازم نور روشن و مستقیم آفتاب
نوع خاک زهکشی بالا
pH خاک 6
زمان گلدهی اوایل بهار تا تابستان
رنگ گل نسبت به هر گونه مختلف است
زادگاه آمریکای مرکزی، مکزیک، آمریکای جنوبی

نحوه پرورش گیاه ساکولنت اچوریا

ساکولنت اچوریا سرده بزرگی از گیاهان ساکولنت بومی مناطقی از آمریکای مرکزی ، آمریکای جنوبی و مکزیک است. ساکولنت ها در سرده اچوریا با برگهای گوشتی و لطیفشان از بقیه ساکولنت ها مانند هاورتیا (Haworthias) و همیشگی (Sempervivums) متمایز می شوند. آنها بسته به نوع آن می توانند اندازه از یکی دو سانت تا 30 سانت قد داشته باشند.

به لطف سهولت مراقبت از آنها،اچوریا در بین باغداران و علاقه مندان به گیاهان خانگی محبوب شده است. آنها مناسب محیط های روشن و خشک هستند و از دوره های خشکی قدردانی می کنند  که باعث میشوند که اچوریا ها گیاهان خانگی ایده آلی یاشند.

نور لازم برای ساکولنت اچوریا

اچوریا برای رشد، به نور قابل توجهی احتیاج دارد. آنها باید هر روز حداقل چهار تا پنج ساعت نور روشن و مستقیم دریافت کنند. اگر اچوریا نور کافی دریافت نکند، آنها طولانی و شل می شوند، و اغلب “دستش” را برای رسیدن به نزدیکترین منبع نور دراز میکند. همچنین بعید نیست که آنها گل بدهند. قرار دادن اچوریا در خارج از منزل در ماه های تابستان به رشد آن کمک می کند.

خاک مناسب برای ساکولنت اچوریا

برای جلوگیری از رطوبت بیش از حد از ریشه ها، اچوریا نیاز به یک خاک رشد خوب زهکشی شده و متخلخل دارد. خاک استاندارد کاکتوس برای ساکولنت اچوریا کافی است، که در اکثر گلفروشی ها و گلخانه یافت می شود. از طرف دیگر، می توانید با ترکیب سه پیمانه خاک گلدان معمولی، دو پیمانه شن درشت و یک پیمانه پرلیت، خاک کاکتوس خود را درست کنید.

آبدهی ساکولنت اچوریا

آبیاری مهمترین جنبه مراقبت مناسب ساکولنت اچوریا است. اچوریا نیز مانند اکثر ساکولنت ها به آب زیادی احتیاج ندارند. بهتر است اچوریا کم آب نگهدارید تا آب بیش از حد زیرا در این صورت ریشه ها سریع در برابر پوسیدگی تسلیم شوند. صبر کنید تا خاک قبل از آبدهی اچوریا شما کاملاً خشک شود و بعد از آن به طور کامل آن را آبدهی کنید و اجازه دهید جریان آب از طریق سوراخ های زهکشی گلدان بیرون برود.

در ماه های تابستان، باید بیشتر از زمستان به اچوریا آب داد.

دما و رطوبت مناسب برای اچوریا

اچوریا در شرایط گرم و داغ رشد می کند. در بیشتر موارد ، آنها دمای هوا پایین یا سوز سرد را تحمل نمی کنند و رطوبت بیش از حد می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود. میانگین درجه حرارت و میزان رطوبت خانگی برای اچوریا کافی است – فقط مطمئن شوید که آنها را در محلی که خیلی مرطوب نیست مانند حمام یا دستشویی قرار ندهید.

کود مناسب برای اچوریا

کوددهی منظم یک مورد نیاز برای رشد اچوریا نیست زیرا آنها به رشد در خاک ضعیف عادت دارند، که باعث می شود آنها در صورت کودهی بیش از حد بسوزند. کوددهی گاه به گاه در ماه های بهار و تابستان می تواند در دوره رشد فعال به اچوریا کمک کند اما باید با احتیاط انجام شود. از یک کود کاکتوس یا کود ساکولنت یا کود مایع بیش از حد معمول رقیق شده استفاده کنید.

تعویض خاک و گلدان

گیاهان موجود در سرده  اچوریا نیاز به تغییر گلدان مکرر ندارند و فقط باید پس از بیرون آمدن از گلدان قبلی خود، آنها را دوباره بکارید. برای تعویض گلدان گیاه اچوریا قبل از خارج کردن آن از گلدان اطمینان حاصل کنید که خاک کاملاً خشک است. قبل از قرار دادن گیاه در گلدان جدیدش، خاک اضافی آن را با دقت از ریشه جدا کنید. تعویض خاک و گلدان در بهار معمولاً توصیه می شود زیرا گیاه وارد دوره رشد فعال خود می شود.

تکثیر ساکولنت اچوریا

تکثیر اچوریا روشی آسان و سرگرم کننده برای ایجاد گیاهان جدید است. اچوریا به دو روش اصلی تکثیر می شود: از طریق تقسیم و از طریق قلمه های برگ. یک گیاه شاد و سالم اچوریا فرزندانی از ساقه اصلی خود تولید می کند که می تواند به عنوان یک گیاه جدا از گیاه مادر جدا شود و تکثیر شود.

در روش دیگر، اچوریا را می توان از طریق قلمه های برگ تکثیر کرد. برای این کار، یک برگ را از ساقه اصلی گیاه به آرامی را به پهلو بپیچانید تا زمانی که جدا شود. برگ را بر روی سینی یا خاک گلدان در مکان روشن قرار دهید – اما از تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید. تا زمانی که شروع به رشد ریشه های خود نکرده است، این برگ را آب ندهید که به طور معمول طی دو تا سه هفته اتفاق می افتد. هنگامی که ریشه ها رشد کردند، مانند یک اچوریا بالغ آن را اب دهید. بعد از گذشت یک ماه یا بیشتر، یک برگ کوچک در انتهای برگ شروع به رشد می کند. برگ را از برگ کوچک جدا نکنید زیرا منبع تغذیه ای انرژی و مواد مغذی ساکولنت جدید است. با گذشت زمان، برگ پیر، پیر و چروک می شود و می میرد و در نتیجه ساکولنت جدید مستقل تر می شود.

قلمه زدن ساکولنت اچوریا

انواع گیاه ساکولنت اچوریا

بیش از صد گونه از اچوریا وجود دارد. برخی از انواع شناخته شده تر عبارتند از:

    • اچوریا Black Prince
    • اچوریا Perle Von Nurnberg
    • اچوریا Painted Nodulosa
    • اچوریا ملکه بنفش

سمی بودن گیاه اچوریا

خبر خوب برای صاحبین حیوانات خانگی – ساکولنت در سرده اچوریا برای حیوانات خانگی و انسان ها بی خطر هستند! در واقع ، اچوریا معمولاً به عنوان تزیین روی کیک های عروسی مورد استفاده قرار می گیرد، اگرچه برای این استفاده از اچوریا های پرورش داده شده با مکمل های ارگانیک توصیه می شود. با این وجود، حیوانات خانگی و بچه های شیطون باید تحت کنترل در اطراف اچوریا باشند، گرچه آنها غیر سمی هستند، اما خوردن آنها توصیه نمی شود.

آلبوم تصاویر