گل داوودی – آموزش کاشت و نگهداری

گل داوودی – آموزش کاشت و نگهداری

گل های داوودی (Chrysanthemum spp.) گیاهان چند ساله علفی از خانواده گل های آفتابگردان هستند و پای ثابت باغ های پاییزی گلدار هستند. هنگامی که مراکز گلفروشی در پاییز، گل های داوودی گلدانی را به فروش می‌رسانند، معمولاً به‌عنوان یکساله استفاده می‌شوند و زمانی که شکوفه‌ها محو می‌شوند دور انداخته می‌شوند. و هنگامی که باغبان ها سعی می کنند این داوودی ها را در اواخر فصل در زمین بکارند، این احتمال وجود دارد که زمستان را پشت سر نگذارند و یکساله شوند.

با این حال، گونه هایی وجود دارند که در اکثر آب و هواها زمانی که در اوایل بهار یا در پاییز چندین هفته قبل از اولین یخبندان کاشته می شوند، واقعاً چند ساله هستند. سرسختی آنها، به علاوه توانایی آنها در هرس شدن برای اینکه تا تا پاییز شکوفا نشوند، این جواهران زیبا را در زمانی که بیشتر گل های تابستانی پژمرده شده اند، در باغ به چشم می خورد. این گیاهان سریع رشد می کنند و شما باید در اولین فصل رشد گل داشته باشید. زمان شکوفه با تنوع و آب و هوا از اوایل شهریور تا اواسط مهر ماه متفاوت است.

گل های داوودی (Chrysanthemum spp.) گیاهان چند ساله علفی از خانواده گل های آفتابگردان هستند و پای ثابت باغ های پاییزی گلدار هستند. هنگامی که مراکز گلفروشی در پاییز، گل های داوودی گلدانی را به فروش می‌رسانند، معمولاً به‌عنوان یکساله استفاده می‌شوند و زمانی که شکوفه‌ها محو می‌شوند دور انداخته می‌شوند. و هنگامی که باغبان ها سعی می کنند این داوودی ها را در اواخر فصل در زمین بکارند، این احتمال وجود دارد که زمستان را پشت سر نگذارند و یکساله شوند.

با این حال، گونه هایی وجود دارند که در اکثر آب و هواها زمانی که در اوایل بهار یا در پاییز چندین هفته قبل از اولین یخبندان کاشته می شوند، واقعاً چند ساله هستند. سرسختی آنها، به علاوه توانایی آنها در هرس شدن برای اینکه تا تا پاییز شکوفا نشوند، این جواهران زیبا را در زمانی که بیشتر گل های تابستانی پژمرده شده اند، در باغ به چشم می خورد. این گیاهان سریع رشد می کنند و شما باید در اولین فصل رشد گل داشته باشید. زمان شکوفه با تنوع و آب و هوا از اوایل شهریور تا اواسط مهر ماه متفاوت است.

نام گیاه شناسی Chrysanthemum spp.
نام رایج گل داوودی
نوع گیاه علفی چند ساله
اندازه گیاه 10 تا 90 سانتی متر  ارتفاع و 30 تا 90 سانتی متر عرض (اندازه بسته به نوع متفاوت است)
نور لازم آفتاب کامل
نوع خاک غنی، مرطوب، دارای زهکشی خوب
pH خاک 6.5 تا 6.7
زمان گلدهی اواخر تابستان تا اوایل پاییز
رنگ گل طلایی، سفید، مایل به سفید، زرد، برنزی، قرمز، شرابی، صورتی، اسطوخودوس و بنفش
زادگاه آسیا، اروپا

راهنمای پرورش و نگهداری گیاه گل داوودی

به محض گرم شدن خاک در بهار، گل داوودی را بکارید. از اواخر بهار تا اواسط تابستان، نوک‌ها و جوانه‌های گل را روی همه شاخه‌ها هرس کنید تا گیاه پرپشت‌تر شود و آن را برای یک نمایش پاییزی چشمگیر آماده کنید. برای گلدهی مطلوب، گیاهان باید به طور مرتب در طول فصل رشد کوددهی شوند. پس از محو شدن شکوفه ها، گیاهان را تا حدود 15 سانتی متر هرس کنید و آنها را با کاه یا مالچ خشک بپوشانید تا از ریشه ها در زمستان محافظت شود. گیاهان مستقر باید هر دو تا سه سال یکبار برداشته و تقسیم شوند.

گل داوودی می توانند ظاهر شگفت انگیزی در گلدان ها داشته باشند. اما وقتی در باغچه مختلط کاشته می شوند، پایان فصل باغ شما را با طولانی و زیباتر خواهد کرد. این امر به ویژه زمانی صادق است که آنها را با سایر گل های اواخر فصل، مانند گل ابرون، گل علف طلایی، مریم گلی روسی، مینای ستاره ای و گل رعنای زیبا جفت کنید.

علاوه بر این، از آنجایی که گل داوودی در اواخر فصل گل می‌دهند، تا زمان شکوفه‌دهی در باغچه غیرقابل توصیف هستند، هرچند که جذاب نیستند. بنابراین، آنها بهتر است در کنار گلهای اولیه کاشته شوند. همانطور که گل های بهاری از بین می روند، گل داوودی جای آنها را پر میکنند و شاخ و برگ محو شده غیرجذاب آنها را پنهان می کنند.

نور لازم برای گیاه گل داوودی

گل داوودی در آفتاب کامل رشد می کند اما می توانند کمی سایه را تحمل کند. به طور کلی، اگر آنها در آفتاب کامل رشد کنند، گلدهی بسیار زیاد خواهد بود. با این حال، در آب و هوای گرم، گیاهان غالباً در طول گرمای بعد از ظهر کمی نیاز سایه دارند. گل های داوودی شکوفه ها را در پاسخ به طول روز تنظیم می کنند، بنابراین با کاشت آنها در جایی که ممکن است در معرض نور درخشان شبانه پاسیو یا پنجره یا حتی نور خیابان قرار گیرند، آنها را گمراه نکنید.

خاک مناسب برای گل داوودی

این گل ها می توانند چندین نوع خاک را تحمل کنند، اما در خاک غنی که دارای زهکشی بالا است، بهترین عملکرد را دارند. زهکشی ضعیف خاک باعث پوسیدگی ریشه گیاهان می شود. آنها pH خاک را کمی اسیدی دوست دارند.

آبدهی

گل داوودی به آب زیادی نیاز دارد. در اوایل فصل رشد به آنها 2 سانتی متر بالای خاک را در هفته بدهید و سپس با بالغ شدن جوانه های گل و شروع باز شدن گل ها، این مقدار را به دو یا سه بار در هفته افزایش دهید.

هنگام پرورش گیاه در گلدان، سطح خاک را با استفاده از آبپاش آبیاری کنید تا رطوبت از ته گلدان شروع به تخلیه کند (دقت کنید گلدان دارای سوراخ های زهکشی باشد). هنگام آبیاری، آب باید آزادانه از خاک خارج شود و از کف گلدان خارج شود. خاک باید مرطوب بماند، اما خیس نباشد. خاک خیس می تواند باعث پوسیدگی ریشه و سایر بیماری ها شود.

دما و رطوبت

گل داوودی در شرایط آب و هوایی معتدل بهترین عملکرد را دارند. گرمای شدید می تواند گیاهان را دچار مشکل کند. و مناطقی که یخبندان زمستانی سختی دارند گیاهان در برابر سرما تسلیم می شوند مگر اینکه با مالچ عمیق پوشانده شوند. گل داوودی مقداری رطوبت را ترجیح می دهد، اما اگر رطوبت هوا زیاد است، مطمئن شوید که گردش هوای خوبی دارند تا از پوسیدگی یا بیماری جلوگیری شود.

برای اینکه گل داوودی کاشته شده در پاییز شانس بیشتری برای زنده ماندن در مناطق سرد داشته باشد، باید از ریشه و تاج گیاه محافظت بیشتری کنید. ابتدا شاخ و برگ ها را تا بهار روی گیاهان بگذارید. بعد از اینکه یخبندان قهوه ای شد آنها را دوباره هرس نکنید. سپس، گیاهان را به شدت با حداقل 10 تا 15 سانتی متر مالچ کنید یا گلدانی را اماده کنید و گیاهان را برای زمستان به نقطه محافظت شده تری منتقل کنید. اگر تصمیم به جابجایی گیاهان دارید، این کار را قبل از اولین انجماد سخت انجام دهید.

در آب و هوای گرم، تاخیر گرما را در نظر بگیرید. اگر دمای هوا بالا باشد، به خصوص در شب، ممکن است باعث شود گیاه دیرتر از حد معمول گل بدهد. تأخیر گرما می تواند باعث شکل گیری نامنظم جوانه های گل، گلدهی نامنظم، تغییر شکل تاج گیاه و سایر مشکلات رشدی شود. برای دور زدن این مشکل در آب و هوای گرمتر، به دنبال ارقامی با تحمل گرما بالاتر باشید.

کود مناسب برای گل داوودی

تامین نیتروژن و پتاسیم گل داوودی در مرحله رویشی آنها بسیار مهم است. گیاهان را قبل از تشکیل جوانه‌های گل تغذیه کنید تا ریشه‌های سالم، جوانه‌ها رشد کنند و گیاهی قوی داشته باشید. شما می توانید یک کود آهسته رهش (12-6-6) بخرید که گیاهان را برای حدود سه ماه تغذیه می کند. با استفاده از این کود، ممکن است فقط یک بار نیاز به تغذیه گیاهان داشته باشید. قانون کلی این است که پس از پایان همه خطرات یخبندان شروع کنید. به این ترتیب، هر گونه رشد جدیدی که توسط مواد مغذی ایجاد شود، در معرض آسیب هوای یخی قرار نخواهد گرفت. گیاهان مستقر در باغچه نباید بعد از مرداد تغذیه شوند، بنابراین رشد جدید در اثر سرما آسیب نمی بیند.

تعویض خاک و گلدان

گلدان مجدد تنها مهم ترین کاری است که می توانید برای افزایش طول عمر گل داوودی خود انجام دهید. اکثر گل های داوودی وقتی آنها را می خرید کاملاً ریشه دارند. ریشه ها کل گلدان را گرفته اند و همین امر نگهداری آب را برای خاک بسیار سخت می کند. برای انتقال مجدد، ظرفی را انتخاب کنید که کمی بزرگتر از ظرف قبلی باشد. کف گلدان جدید را با خاک گلدان مرغوب پر کنید. هر ریشه ای را که می توانید از هم جدا کنید، اما به ریشه ها آسیب ندهید.

زمانی که گیاه را در گلدان جدید قرار می دهید، سطح خاک باید تا 2 سانتی متر زیر لب گلدان جدید باشد. مطمئن شوید که خاک دارید، نه هوای اطراف ریشه. خاک را به آرامی بکوبید. به گلدان آبیاری خوبی بدهید تا زمانی که از ته گلدان خارج شود.

تکثیر

شما می توانید گل داوودی را از چند طریق تکثیر کنید: تقسیم، بذر و قلمه. ساده ترین و سریع ترین روش از طریق تقسیم است.

تقسیم: گیاهانی را که حداقل دو سال در باغ رشد کرده اند تقسیم کنید. گیاهان جوان سیستم ریشه ای کافی برای زنده ماندن نخواهند داشت. هر 3 بهار یکبار، گل های داوودی را تقسیم کنید تا دوباره جوان شوند. این کار را در بهار انجام دهید. گیاهانی را انتخاب کنید که حداقل 15 سانتی متر ارتفاع دارند. مراقب باشید که به ریشه آسیب نرسانید. با فاصله حداقل 45 سانتی متر از هم دوباره بکارید.

دانه ها: گل داوودی می توانند از دانه ها رشد کنند، اما بهتر است از دانه های خریداری شده استفاده کنید. اگر بخواهید از گیاهان خود بذر بگیرید (بیشتر هیبرید هستند)، گیاه حاصل ممکن است برای والدین صادق نباشد. اگر با یک نتیجه مرموز مشکلی ندارید، آن را دنبال کنید. بذر را در داخل خانه، شش تا هشت هفته قبل از آخرین تاریخ یخبندان خود بکارید، و قبل از کاشت در فضای باز، گیاهان را با هوای بیرون آشنا کنید.

قلمه زدن: این یک روش عالی برای به دست آوردن یک ماکت از گیاهی است که دارید. رازی که با دانه ها به وجود می آید را از بین می برد. اگرچه این روش دارای مراحل اضافی است، شما باید ساقه ای را که حداقل 10 سانتی متر است قطع کنید، انتهای بریده شده را در هورمون ریشه زایی فرو ببرید، آن را در ظرفی بکارید، حدود چهار هفته یا بیشتر صبر کنید تا ریشه رشد بدهد و بکارید تا 5 سانتی متر دیگر رشد کند، سپس آن را در بیرون بکارید.

انواع گیاه گل داوودی

انواع زیادی از گل داوودی باغی پرورش یافته اند. گونه های اصلی اغلب نامشخص هستند، اما باغبانان به طور کلی گل داوودی باغی را بر اساس شکل گل دسته بندی می کنند:

 • Anemone: یک یا چند ردیف گلبرگ با مرکز کوسن مانند
 • Pompom: شکل کروی آشنا
 • Regular incurve: گلبرگ ها به سمت بالا و داخل منحنی می شوند و یک کره را تشکیل می دهند
 • Single or daisy: شبیه پسر عمویش، گل دیزی است
 • Spider: گلبرگ های بلند و فرفری شده به سمت پایین افتاده و ظاهری شبیه عنکبوت می دهند

همچنین گونه‌های کوتاه‌تری از گل داوودی وجود دارد که عموماً به‌عنوان گل داوودی «بالشتکی» دسته‌بندی می‌شوند.

شما به ندرت گل داوودی نامگذاری شده را در مراکز باغ پیدا خواهید کرد. برای به دست آوردن انواع استثنایی یا گل داوودی نمایشگاهی، باید از بذر شروع کنید یا از یک گلخانه تخصصی سفارش دهید.

 • Clara Curtis” گونه ای با دوام است که نسبتاً در اوایل فصل با گل های صورتی تک یا نیمه دوتایی شکوفا می شود.
 • Mary Stoker” مادری در اوایل فصل با سرهای تک گل زرد زردآلوی است.
 • Apricot Moneymaker” یک مادر نیمه فصل به سبک شقایق با گلبرگ های برنزی است.
 • Ruby Mound” یک شکوفه در اوایل فصل با گل های بزرگ و قرمز مایل به قرمز ارائه می دهد
 • Patriot” یک شکوفه دهنده در اواسط تا اواخر فصل با گل های سفید خالص است.
 • Tripoli” در اواخر فصل شکوفا می‌شود و دارای گل‌های دیزی مانند به رنگ صورتی پر جنب و جوش با مرکز زرد است.

پرورش گیاه گل داوودی در گلدان

گل داوودی باغی اغلب از قبل در ظروف فروخته می شوند. اینها باید روزانه آبیاری شوند. تغذیه هفتگی با یک کود محلول در آب رقیق شده می تواند گلدهی را طولانی کند.

متأسفانه، گل داوودی که در پاییز در گلفروشی ها به فروش می‌رسد، قبلا در باغ با مراقبت بسیار زیادی همراه بوده اند و طوری نگهداری میشوند که در ماه شهریور گل بدهند. این بدان معناست که آنها انرژی بسیار زیادی را صرف شکوفه دادن می کنند، نه رشد ریشه.

کاشت این نمونه ها در باغ در اواخر تابستان یا اوایل پاییز زمان کافی برای استقرار گیاهان را تضمین نمی کند. این مشکل در آب و هوای گرم‌تر نیست، جایی که کمی سرکش بیشتر گل داوودی را پس از شکوفه‌دهی راضی می‌کند، اما در مناطقی که زمستان‌های زیر صفر دارند، گیاهان چند ساله به ریشه‌های قوی نیاز دارند تا آنها به زمین لنگر بزند. یخ زدن و آب شدن مکرر خاک، گیاه را از زمین خارج کرده و ریشه ها را از بین می برد.

بیماری و آفات گیاه گل داوودی

گل های داوودی می توانند از شته ها، ریشک‌بال و کنه های عنکبوتی آسیب ببینند. برخی از علائم شامل آسیب به برگ و ساقه، تار روی گیاهان و حشرات قابل مشاهده است. بیماری های شایع عبارتند از بوتریت، لکه های برگ، زنگ زدگی، سفیدک پودری، پوسیدگی ساقه و ریشه، پژمردگی ورتیسیلیوم، زردآلود و ویروس ها. اگر گیاه شما آسیب قابل مشاهده ای دارد یا به نظر می رسد که رشد نمی کند، ممکن است یک بیماری مقصر باشد. لکه های روی برگ و سفیدک پودری به ندرت کشنده هستند، اما گیاهانی که بیماری دارند باید حذف و از بین بروند.

آلبوم تصاویر

توسط |تاریخ انتشار: 1400/08/21|0 نظر|

این مقاله را با دوستات به اشتراک بزار!

0 0 رای ها
نمره مقاله
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments