لاله عباسی (Mirabilis jalapa) گیاهان چند ساله، گلدار و بوته ای هستند، که مورد علاقه باغداران است و اغلب به صورت سالانه رشد می کند. این گیاه با ریشه غده، برگهای بیضی شکل بر روی ساقه های چند شاخه ای رشد میکنند. این گیاه یک گیاه غیرمعمول است، به این دلیل که می تواند گل هایی با رنگ های مختلف در همان گیاه ایجاد کند – از جمله رنگ های سفید، زرد، و انواع رنگ های صورتی، قرمز و سرخابی. خود گلهای نیز ممکن است ترکیبی از رنگ ها باشد. انتظار می رود این گیاه از اواسط تابستان تا اولین یخبندان گل دهی کند.

دسترسی سریع

لاله عباسی (Mirabilis jalapa) گیاهان چند ساله، گلدار و بوته ای هستند، که مورد علاقه باغداران است و اغلب به صورت سالانه رشد می کند. این گیاه با ریشه غده، برگهای بیضی شکل بر روی ساقه های چند شاخه ای رشد میکنند. این گیاه یک گیاه غیرمعمول است، به این دلیل که می تواند گل هایی با رنگ های مختلف در همان گیاه ایجاد کند – از جمله رنگ های سفید، زرد، و انواع رنگ های صورتی، قرمز و سرخابی. خود گلهای نیز ممکن است ترکیبی از رنگ ها باشد. انتظار می رود این گیاه از اواسط تابستان تا اولین یخبندان گل دهی کند.

نام گیاه شناسی Mirabilis jalapa
نام رایج گل لاله عباسی، گل ساعت 4
نوع گیاه علفی همیشگی
اندازه گیاه 60 تا 90 سانتی متر ارتفاع و عرض
نور لازم نور کامل تا سایه جزیی
نوع خاک هر نوع خاکی را تحمل میکند
pH خاک 6 تا 7
زمان گلدهی مرداد ماه تا اولین سرمای زمستان
رنگ گل صورتی، سرخ، قرمز، سرخابی، زرد، سفید
زادگاه پرو

راهنمای پرورش و نگهداری گل لاله عباسی

گل لاله عباسی را می توان به طور مستقیم درون باغچه کاشت یا از گیاهان نهالستان یا غده ها کاشت. آنها گیاهانی با نیاز غذایی بالا هستند، بنابراین خاک غنی و گیاخاکی بهترین است. آنها را به طور مرتب در خاک هایی که ایده آل نیستند، تغذیه کنید.

گل لاله عباسی را مرطوب نگه دارید. در اطراف گیاهان مالچ بریزید تا خاک مرطوب شود و گیاه شکوفا شود. تغذیه با کود کامل یکبار در ماه باعث شکوفا شدن آنها می شود. بعد از اینکه گیاه در پاییز گل دادند، ریشه های غده ای را می توان برای زمستان بیرون اورد و در طول زمستان نگهداری کرد و در بهار بعد مجدداً کاشت.

گلهای 5 سانتی دارای پنج گلبرگ هستند و به شکل ترومپت هستند. آنها معمولاً در اواخر بعد از ظهر، از حدود 4:00 تا 8:00 شکوفه می شوند، اگرچه در روزهای ابری ممکن است به هیچ وجه شکوفا نشوند. این گیاه سریع رشد اغلب در باغ پراکنده می شود. این گیاه غالباً در باغهای مرزی مختلط یا ظروف روی سکو و پاسیو استفاده می شود.

از آنجا که گل لاله عباسی در شب باز میشود، آنها را در جایی بکارید که مطمئناً آنها را می بینید و عطر رایحه آنها را حس میکنید. گلدان ها را روی سکو ها یا در امتداد مسیر پیاده روی و لبه های مناطق نشستن قرار دهید. آنها به خوبی بین سایر گیاهان رشد می کنند.

نور لازم برای گل لاله عباسی

گل لاله عباسی در آفتاب کامل (شش ساعت در روز) رشد می کند اما سایه جزیی را نیز تحمل می کند، اگرچه گیاهان ممکن است در مناطق سایه دار تا حدودی علفی رشد کنند.

خاک مناسب برای گل لاله عباسی

هر نوع خاک مناسب است، اما خاک غنی و گیاخاکی ایده آل است. این گیاه سطح pH خنثی تا کمی اسیدی را ترجیح می دهد.

آبدهی

اجازه ندهید که این گیاهان خشک شوند. هر زمان که 2 تا 3 سانت از روی خاک خشک شد، آبدهی کنید. از غرق آبی کردن آن خودداری کنید، زیرا ریشه های خیس باعث مشکل می شود.

دما و رطوبت

گل لاله عباسی بومی پرو است. این گیاه شرایط هوای گرم اما نسبتاً خشک و خاک مرطوب را ترجیح می دهد.

کود مناسب برای گل لاله عباسی

استفاده ماهانه از کودهای ارگانیک باعث می شود تا گل لاله عباسی شکوفه های زیادی بدهد. خاکهای با استحکام کمتر ممکن است نیاز به تغذیه مکرر داشته باشند.

تعویض خاک و گلدان

هنگام کاشت در ظروف، گل لاله عباسی به یک گلدان بزرگ پر از خاک مخصوص گلدان (نه خاک باغچه) احتیاج دارد. گیاهان داخل ظروف نسبت به گیاهان باغ نیاز به آبیاری و تغذیه مکرر دارند. دو بار در ماه با کود 10-10-10 متعادل تغذیه کنید.

تکثیر

این گیاهان را می توان مستقیماً در باغچه درست قبل از آخرین یخبندان زمستان یا بهار کاشت. بذرها را در حدود در عمق نیم سانتی کاشت کنید. اگر در حال رشد نهال های خود در داخل خانه هستید، آنها را شش تا هشت هفته قبل از آخرین یخبندان بکارید. شانس خوبی وجود دارد که اگر اجازه دهید گیاهان خود را در فصل پاییز به سمت بذر بروند، در باغ خود بذر ریزی میکنند. نهال ها را می توان به راحتی بیرون آورد و به بخش دیگری منتقل کرد.

انواع گیاه گل لاله عباسی

  • مخلوط Mirabilis jalapa شامل گل لاله عباسی بذر قدیمی به همراه رنگ های جامد است.
  • Mirabilis jalapa Alba نوعی سفیدی است که آزادانه خود بذر می دهد.
  • ارقام Mirabilis jalapa Jingles گیاهان کوچکتر با گلهای دو رنگ و چند رنگ هستند.
  • Mirabilis jalapa Kaleidoscope ترکیبی است با شکوفه های چند رنگ صورتی، زرد و سفید.

سمی بودن گیاه گل لاله عباسی

ریشه ها و دانه های گل لاله عباسی به اندازه خفیفی سمی هستند و از طریق تماس باعث سوزش پوست می شوند و در صورت مصرف درد معده، حالت تهوع، استفراغ و اسهال ایجاد می شود. هم انسان و هم حیوان ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند، اگرچه تلفات تقریباً ناشناخته است. درمان معمولاً ضروری نیست، اما ایده خوبی است که کودکان و حیوانات خانگی را از این گیاهان دور نگه دارید.

هرس کردن گیاه گل لاله عباسی

زمانی جوانه گیاه جوان است نوک شاخه اصلی را برای تقویت گیاه و گلدهی بیشتر بچینید. در فصول خشک تر، هنگامی که گیاهان می توانند کمی شلخته به نظر برسند، یک برش در حدود یک سوم آنها را تازه می کند. از آنجا که گل لاله عباسی بسیار زیاد شکوفه می دهد، هرس کردن گل ها غیرممکن است، و برای ادامه گلدهی نیازی به این کار ندارند.

بیماری و آفات

گل لاله عباسی بسیار مقاوم به آفات و بیماری هستند. با این حال، زنگ زدگی (زنگ سفید و زنگ قهوه ای) و برخی از بیماری های لکه برگ می تواند بر شاخ و برگ تأثیر بگذارد. در مورد مثبت، برخی گزارش ها ادعا می کنند که برگها برای سوسکهای ژاپنی جذاب و کشنده هستند.

آلبوم تصاویر