نگهداری و پرورش گیاه برگ انجیری

نگهداری و پرورش گیاه برگ انجیری

گیاه مانسترا دلیسیوزا (Monstera deliciosa) بومی جنگل های بارانی آمریکای مرکزی است و به عنوان “مانسترا برگ انجیری” نیز شناخته می شود. این گیاه همیشه سبز رونده یک گیاه آپارتمانی محبوب و آسان برای نگهداری است و مورد علاقه بسیاری از طراحان داخلی برای فضاهای مسکونی و تجاری است. در فضای بسته، گیاه حدود 60 سانتی متر ارتفاع دارد، برگهای آن چرمی، براق، مشخصه اصلی آنها یعنی شکاف دار و به شکل قلب است که از ریشه های هوایی پیچیده می آید که می توان برای طناب زدن و ساخت سبد استفاده شوند. به دلیل وجود برگهای سوراخ دار، گیاه پنیر سوئیس نیز نامیده می شود، که می تواند تا 90 سانتی متر رشد کند و به طور قابل توجهی بزرگتر از نوع ریز مانسترا adansonii (پوتوس حصیری) است. برگ انجیری در رطوبت بالا رشد می کند، گلهای کرم رنگ که توسط زنبورها و خرس ها گرده افشانی می شوند، میوه های آبکی خوراکی با عطر و طعم ترکیبی آناناس و موز تولید می کنند. میوه دهی در گیاهان خانگی معمول نیست.

گیاه مانسترا دلیسیوزا (Monstera deliciosa) بومی جنگل های بارانی آمریکای مرکزی است و به عنوان “مانسترا برگ انجیری” نیز شناخته می شود. این گیاه همیشه سبز رونده یک گیاه آپارتمانی محبوب و آسان برای نگهداری است و مورد علاقه بسیاری از طراحان داخلی برای فضاهای مسکونی و تجاری است. در فضای بسته، گیاه حدود 60 سانتی متر ارتفاع دارد، برگهای آن چرمی، براق، مشخصه اصلی آنها یعنی شکاف دار و به شکل قلب است که از ریشه های هوایی پیچیده می آید که می توان برای طناب زدن و ساخت سبد استفاده شوند. به دلیل وجود برگهای سوراخ دار، گیاه پنیر سوئیس نیز نامیده می شود، که می تواند تا 90 سانتی متر رشد کند و به طور قابل توجهی بزرگتر از نوع کوچک مانسترا adansonii ( پوتوس حصیری) است. برگ انجیری در رطوبت بالا رشد می کند، گلهای کرم رنگ که توسط زنبورها و خرس ها گرده افشانی می شوند، میوه های آبکی خوراکی با عطر و طعم ترکیبی آناناس و موز تولید می کنند. میوه دهی در گیاهان خانگی معمول نیست.

نام گیاه شناسی Monstera Deliciosa
نام رایج برگ انجیری، گیاه پنیر سوئیسی، مانسترا
نوع گیاه رونده همیشه سبز
اندازه گیاه 90 سانت ارتفاع و بین 60 90 سانتی متر گسترش
نور لازم نور روشن و غیر مستقیم خورشید، سایه جزئی
نوع خاک خاک با پایه پیت ماس و زهکشی شده
pH خاک اسیدی تا خنثی
زمان گلدهی اواسط تابستان
رنگ گل کرم رنگ
زادگاه امریکای مرکزی

راهنمای پرورش و نگهداری گیاه برگ انجیری

اگر به عنوان گیاه خانگی در نظر گرفته شده، یک گلدان عمیق با سوراخ های زهکشی زیادی انتخاب کنید. یک سوم پایینی را با خاک گلدان گلدان پر کنید و یک قیم را برای به آرامی بالا رفتن ساقه ایجاد کنید. ریشه ها را درون ظرف قرار دهید. اطراف ریشه را با خاک پر کنید. قیم را محکم با خاک احاطه کرده و از نخ برای اتصال ساقه به چوب استفاده کنید. هر دو سال یا بیشتر، مانسترا برگ انجیری احتمالاً از گلدان خود بزرگتر می شود. گیاه را به یک گلدان چند سانتی متر عریض تر و عمیق تر در گلدان انتقال دهید.

نور لازم برای گیاه برگ انجیری

این گیاه همیشه سبز نور خورشید روشن و غیر مستقیم در دمای مداوم بین 18 تا 23 درجه سانتی گراد را ترجیح می دهد. نور مستقیم زیاد در ماه های گرم ممکن است باعث سوختگی شاخ و برگ شود. هنوز هم گیاهان خانگی را حداقل یک بار در سال و در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دهید تا به رشد شاداب تشویق شوند.

در فضای باز، گیاه برگ انجیری می تواند در سایه کامل جنگل های عمیق و نیمه سایه از زمین های جنگلی رشد کند.

خاک مناسب برای گیاه برگ انجیری

هنگامی که در یک گلدان کاشته شوند، به خاک پایه پیت نیاز دارد. در فضای باز، خاک های رسی سبک، شنی متوسط، لومی و سنگین با PH اسیدی یا خنثی مناسب است. همچنین، بیشتر در خاک با زهکشی خوب و نسبتاً مرطوب بهترین رشد را دارد.

آبدهی گیاه برگ انجیری

در فصل رشد آبیاری منظم به گیاه بدهید. خاک باید در این بین کمی خشک شود. فقط گاهی اوقات در پاییز و زمستان آبیاری کنید. برای افزایش رطوبت در داخل خانه، شاخ و برگها را با استفاده از یک بطری اسپری آب جوشیده شده یا آب باران مه پاشی کنید.

آفات و بیماری ها

پاک کردن گرد و غبار با اسفنج مرطوب یا حوله کاغذی باعث تمیز نگه داشتن گیاه و جلوگیری از آفات می شود. آفات رایج شامل گیاهان شپشک آردی، شته، ریشک‌بال، شپشک و عنکبوت است. در صورت مشاهده موارد موجود در شاخ و برگ، گیاه را با جریان مستقیم آب اسپری کنید. برگها را می توان با صابون حشره کش نیز شست.

کود مناسب برای گیاه برگ انجیری

در صورت نیاز یا تمایل، هر چند هفته یکبار در فصل رشد از کود مایع متعادل برای گیاهان داخل منزل استفاده کنید.

هرس کردن گیاه برگ انجیری

اگر ریشه های هوایی بیش از حد برای فضا اتاق بی نظم شدند، آنها را اصلاح کنید، هرچند قرار دادن آنها در گلدان ترجیح داده می شود. برخلاف برخی دیگر از گیاهان خانگی، ریشه آنها به سطوح آسیب نمی رساند.

تکثیر گیاه برگ انجیری

ساقه ها و برگ ها به اصلاح پاسخ خوبی میدهند. از قلمه ها می توان برای کاشت گیاهان جدید استفاده کرد. با این حال محبوب ترین روش تکثیر گیاه برگ انجیری “لایه سازی هوا” است که برای آن شما به قیچی های هرس تیز و تمیز، خزه، کیسه پلاستیکی و طناب نازک نیاز دارید.

ابتدا برگی را پیدا کنید که از ساقه در حال رشد است و زیر آن ریشه هوایی کوتاه دارد. یک شکاف کوچک در حدود یک سوم عرض ساقه، درست زیر آن ریشه ببرید. در جایی که برگ به ساقه می پیوندد، در یک لایه 3 سانتی خزه اسپاگنوم بپیچید. خزه ها را با آب خیس کنید تا رطوبت بیشتر شود و دور آن را با پلاستیک بپیچید. برای محکم کردن آن از طناب نازک استفاده کنید. تا زمان رشد ریشه ها از مرطوب ماندن خزه اطمینان حاصل کنید. در آخر ساقه را ببرید و گیاه جوان را در خاک مستقر کنید.

سمی بودن گیاه برگ انجیری

میوه های رسیده خوراکی هستند اما طبق دانشگاه ایالتی کارولین شمالی، میوه ها ممکن است باعث حساسیت برخی افراد شود. مصرف برگ و سایر قسمت های گیاه ممکن است باعث سوزش شدید دهان، حالت تهوع، استفراغ و اسهال شود. تحریک پوستی ناچیز فقط از طریق لمس گیاه امکان پذیر است، اگرچه کاملاً نادر است، و باعث شده گیاه برگ انجیری به یک گیاه خانگی محبوب و مقاوم در بسیاری از نقاط جهان تبدیل شود.

ASPCA هشدار می دهد که این گیاه برای گربه ها و سگ ها سمی است. اگر این دوستان پشمالو در خانه شما زندگی می کنند، به جای آن یک گیاه خانگی دوستدار حیوانات در نظر بگیرید.

آلبوم تصاویر

توسط |تاریخ انتشار: 1399/06/23|0 نظر|

این مقاله را با دوستات به اشتراک بزار!

0 0 رای ها
نمره مقاله
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments